Rozdziały w monografiach
Stały URI dla kolekcji
Przeglądaj
Przeglądaj Rozdziały w monografiach wg Data wydania
Teraz wyświetlane 1 - 20 z 178
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- PozycjaElementy solipsyzmu w myśli Augustyna z Hippony(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Tomasiewicz, MarcinCelem niniejszego artykułu jest próba wskazania korzeni solipsyzmu w myśli Augustyna z Hippony. Autor nie traktuje tym samym o solipsyzmie w jego dojrzałej, nowożytnej wersji, lecz stara się uchwycić te elementy filo‑zofii biskupa z Hippony, które stanowiły inspirację dla późniejszych myślicieli, w szczególności zaś Kartezjusza. Źródeł solipsyzmu należy szukać w augu‑styńskiej teorii poznania, w której na pierwsze miejsce wysuwa się podmiot poznający. Dzięki rozwiniętej przez Augustyna metodzie uprawiania filozofii z perspektywy pierwszej osoby z całą ostrością zostaje postawione pytanie o uwarunkowania naszego poznania . Teoria poznania znajduje swoje bezpo‑średnie przełożenie na koncepcję czasu jako rzeczywistości mentalnej, którą Augustyn określa mianem „rozciągłości duszy”. W toku wywodu autor zwraca szczególną uwagę na wzajemną zależność epistemologii i ontologii, która to kwestia staje się główną osią rozważań, ogniskującą poruszane wątki.
- PozycjaCzy Brouwer był solipsystą?(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Olszewski, AdamGłównym celem niniejszej pracy jest rozważenie sprawy dotyczącej osoby Luitzena Egbertusa Jana Brouwera (27.02.1881 Overschie – 2.12.1966 Blari‑ cum (Holandia)), zwykle charakteryzowanego jako matematyka i filozofa, tej mianowicie, czy przysługuje mu dodatkowa charakterystyka jako so- lipsysty. Pytanie takie nie jest bezpodstawne, gdyż oparte jest na pewnych spostrzeżeniach obecnych w stosownej literaturze przedmiotu. Z samej struktury tytułowego pytania wiemy, że odpowiedź powinna brzmieć: tak lub nie. Jednak ze względu na niejasny termin solipsyzm sprawa jest złożona. Szkicowo zdradzić możemy, że będziemy się starali uzasadnić, iż Brouwer nie był solipsystą, i w jakim to sensie.
- PozycjaPreface(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Olszewski, Adam; Dadaczyński, Jerzy; Wolak, Zbigniew
- PozycjaWstęp(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Olszewski, Adam; Dadaczyński, Jerzy; Wolak, Zbigniew
- PozycjaSolipsyzm i różne sprawy(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Olszewski, AdamZamierzeniem niniejszej pracy jest pobudzenie zainteresowania solipsy‑zmem jako nieco zapomnianym fenomenem filozoficznym. Dlatego najpierw przedstawiamy garść ogólnodostępnych faktów historycznych i filozoficz‑nych dotyczących solipsyzmu. W dalszej części pracy próbujemy uporząd‑kować rozumienia solipsyzmów. Na koniec formułujemy kilka własnych wątków dotyczących badań nad solipsyzmem, w szczególności formułujemy dwa argumenty, jeden za, a drugi przeciwko solipsyzmowi.
- PozycjaZ rodzeństwem przez życie(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Gurba, Ewa; Franc, TomaszW artykule wskazano na specyfikę relacji między rodzeństwem w porównaniu z innymi relacjami społecznymi człowieka. Relacje między rodzeństwem ujmowane są w kontekście życia rodziny rozumianej jako system. W oparciu o wyniki badań, dostępne w literaturze, podjęto próbę opisania charakterystyk relacji między rodzeństwem oraz zmian w tych relacjach w różnych fazach jego życia. Wskazano też wybrane predyktory jakości relacji między rodzeństwem oraz znaczenie tych relacji w biegu życiu człowieka; dla doświadczania jego dobrostanu i rozwoju.
- PozycjaRodzeństwo w źródłach starożytnych. Wybrane aspekty(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Gilski, MarekArtykuł prezentuje skrótowo najważniejsze aspekty relacji łączącej rodzeństwo opisane w starożytnych źródłach greckich, rzymskich, zarówno pogańskich, jak i chrześcijańskich. Przedmiotem analiz jest pięć kwestii: silna więź, współpraca oraz punkty zapalne w relacjach rodzeństwa oraz różnice między rodzeństwem związane z odmiennym systemem wychowania. W ostatnim punkcie przytoczona jest anegdota związana z powoływaniem się na brata w celu osiągnięcia nieuczciwych korzyści
- PozycjaWstęp(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Godawa, Grzegorz
- PozycjaRodzeństwo wobec komunikacji online(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Buksa, łukaszRelacje z rodzeństwem należą do najdłużej trwających relacji w życiu jednostki. Człowiek posiada zazwyczaj rodzeństwo na długo przed poznaniem partnera, z którym zamierza spędzić życie oraz najczęściej pozostaje w kontaktach z rodzeństwem, przez wiele lat po odejściu rodziców. Istnieje polaryzacja w sposobie postrzegania relacji między rodzeństwem. Są niezwykle złożone i zmienne. Ba-dacze zwracają uwagę na ich specyficzny charakter, który wiąże się z tym, iż trwa ona przez całe życie człowieka. Należy zaznaczyć, że relację tę cechuje zupełnie odmienny charakter niż więź z rodzicami. Relacja z rodzeństwem jest opisywana w literaturze przedmiotu jako ambiwalentna. Przeplatają się tu bowiem stosunki sympatii i antypatii. Dysfunkcjonalność relacji rodzeństwa może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych. W trakcie życia relacje te, ulegają znacznym zmianom. Stanowią arenę, na której silne pozytywne cechy współistnieją z równie silnymi negatywnymi. W rozwijającym się technologicznie świecie znacząca część relacji zostaje przeniesiona w przestrzeń wirtualną, online. Komunikacja nawet najbliższych osób, również rodzeństwa, została ucyfrowiona, z jednej strony usprawniając komunikację między nimi, z drugiej, może mnożyć konflikty aż do zaniknięcia relacji. Niniejszy artykuł stanowi próbę opisu zjawiska komunikacji pomiędzy rodzeństwem typu online, uwzględniając role komunikacji między sobą, pomiędzy rodzeństwem typu online, jak również wskazuje na palące problemy z nich wynikające.
- Pozycja„Kiedyś nas zastąpi” – nadzieje i obawy rodziców wobec rodzeństwa z niepełnosprawnością(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Kutek-Sładek, KatarzynaFunkcjonowanie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym wiąże się z wieloma trudnościami i problemami, których nie doświadczają rodziny z dziećmi w pełni sprawnymi. Zwyczajowo bycie rodzicem i stworzenie własnej rodziny jest wysoko cenioną rolą społeczną. Jednocześnie w przypadku rodzin posiadających dziecko z niepełnosprawnością istnieje wiele nadziei i obaw co do jego przyszłości po śmierci rodziców. To, co jest drogą normalną dla zdecydowanej większości osób dorastających – stopniowe „oddalanie się” od rodziny poprzez zwiększanie obszarów autonomii, uniezależnienie się finansowe, osłabienie więzi, budowanie własne-go życia (wyprowadzenie z domu rodzinnego, niezależność materialna, zakładanie własnej rodziny) – nie jest tak oczywiste w przypadku dorosłych z niepełnosprawnością, szczególnie powodującą brak możliwości samodzielnego funkcjonowania. W artykule omówiono obawy i nadzieje, które pokładają rodzice w rodzeństwie dziecka z niepełnosprawnością, a także alternatywne rozwiązania systemowe obowiązujące w Polsce w tym zakresie.
- PozycjaTanatopedagogiczne motywy w losach bajkowych rodzeństw(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Hornik, Paulina; Zemełka, AlinaArtykuł ukazuje wartość i sens odnajdywania treści literackich związanych z tematyką śmierci i umierania pisanych z myślą o najmłodszych czytelnikach. W artykule owe treści zostały ujęte w kontekście relacji siostrzano-braterskich oraz siostrzanych. Poprzez analizę tekstu, refleksję i syntezę, autorki wydobywają bogactwo głębi i różnorodności motywów tanatopedagogicznych ukrytych w Małej syrence Andersena oraz w Śnieżnej Siostrze Lunde. Ponadto zwracają uwagę na ważną rolę, jaką odgrywa literatura podejmująca tematykę śmierci w kształtowaniu postaw młodego człowieka, jak również na jej walor terapeutyczny. Bajka lub baśń może również pomóc otworzyć serce i umysł dziecka na problematykę związaną z życiem pozagrobowym, zwrócić uwagę na kwestię przemijalności i nieuchronności śmierci, a tym samym uwrażliwić je na znaczenie i wartość życia.
- PozycjaJa to my, my to ty”. O komunikacji między bliźniakami(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Ostafiński, WitoldCelem artykułu jest ukazanie specyficznego i zagadkowego zjawiska komunikacji oraz więzi między bliźniakami, a także ich relacji ze światem zewnętrznym. W tekście przytoczono liczne przykłady historii bliźniąt opisywanych przez badaczy, którzy dzięki zastosowaniu metody studium przypadku stworzyli ich rzetelne portrety psychologiczne z odniesieniem do kwestii socjologicznych. Najważ-niejszym wnioskiem wynikającym z artykułu jest fakt, że bliźnięta lepiej komunikują się ze sobą niż ze światem zewnętrznym. Posiadają również doskonale wykształcony język komunikacji niewerbalnej. Mogą mieć jednak problemy z przyswajaniem wzorców porozumiewania się istotnych dla danej grupy społecznej. Bliźniacza więź wzbudza emocje, fascynację, zapytania, a ich wzajemna miłość zasługuje na miano wyjątkowej.
- Pozycja(Nie)dojrzała miłość pomiędzy rodzeństwem w rodzinie „skażonej” współczesną cywilizacją egoizmu(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Mastalski, JanuszAutor niniejszego artykułu zajmuje się problematyką związaną z relacjami pomiędzy rodzeństwem. Oczywiście jest to niezwykle szeroka problematy-ka, stąd też w tekście została omówiona jedynie kategoria miłości funkcjonująca pomiędzy rodzeństwem w obecnej skomplikowanej sytuacji społecznej, gdzie do-minuje cywilizacja egoizmu, hedonizmu i konsumpcji. Po uściśleniu pojęć (dojrzała miłość oraz cywilizacja egoizmu) autor ukazuje czynniki generujące niedojrzałą, jak i dojrzałą miłość między rodzeństwem. Omówione czynniki stanowią na zakończenie źródło nakreślenia perspektyw natury wychowawczej dotyczących miłości między rodzeństwem.
- PozycjaRywalizacja rodzeństwa(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Rzewucka, Paulina; Luber, MartaRelacja między rodzeństwem jest wyjątkowa. Siostry i bracia są wzajemnymi nauczycielami, towarzyszami zabaw i przyjaciółmi. Socjologowie, psychologowie, badacze rodziny podkreślają nie tylko pokrewieństwo jako podstawę tej relacji, ale przede wszystkim wzajemne zaufanie, wsparcie i bezinteresowność. Jak każda więź, zarówno i ta, kształtowana jest poprzez wspólne przeżywanie i doświadczanie świata. Jej częścią jest także rywalizacja. Niniejszy artykuł stanowi próbę opisu istoty relacji rodzeństwa oraz rywalizacji występującej w poszczególnych etapach rozwoju tej więzi. Uwagę zwraca się również na rolę rodziców w kształtowaniu pozytywnej relacji rodzeństwa.
- PozycjaRelacja z ojcem jako filar kształtowania tożsamości dziecka(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Luber, MartaPrzedmiotem niniejszego artykułu jest rola ojca w kształtowaniu się tożsamości dziecka. W pierwszej części przedstawiono najistotniejsze in-formacje dotyczące kwestii tożsamości i zależności wpływających na jej formowanie oraz przybliżono znaczące stanowiska psychologów oraz socjologów specjalizujących się w tej dziedzinie. W drugiej części pracy za-prezentowano opis i analizę roli ojca w toku kształtowania się tożsamości jednostki, jego kluczową funkcję w tym aspekcie, jak i wpływ jego braku na przebieg procesu indywiduacji córek i synów.
- PozycjaBiblijne podstawy nauczania św. Jana Pawła II o rodzinie podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny i w pierwszej części cyklu katechez „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Dąbek, Tomasz Maria
- PozycjaDoskonały w Chrystusie (Kol 1, 28). Poznanie Boga i Jego woli jako istotne punkty współpracy człowieka z Bogiem w dążeniu do doskonałości w Liście do Kolosan(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Alicki, Wiesław
- Pozycja„Posiadamy już pierwsze dary Ducha”. Aktualizacja Rz 8, 18–25 w ujęciu Jana Pawła II(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Klich, Anna Emmanuela
- PozycjaBiblijny tekst o stworzeniu człowieka na obraz Boży (Rdz 1, 26n) w nauczaniu św. Jana Pawła II(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Hałas, Stanisław
- PozycjaProroctwo Symeona (Łk 2, 29–35) i jego znaczenie w dziele Łukasza(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Witkowski, Stanisław