Rozdziały w monografiach
Stały URI dla kolekcji
Przeglądaj
Przeglądaj Rozdziały w monografiach wg Temat "autorytet"
Teraz wyświetlane 1 - 5 z 5
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- PozycjaAutorytet dziadka w rodzinie(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Żebrok, PrzemysławWe współczesnym społeczeństwie dużo mówi się o kryzysie autorytetów, a wręcz o ich upadku. Podkreśla się niedostatek osób, których postępowanie byłoby oceniane jako godne naśladowania w działalności publicznej bądź życiu codziennym. Dlatego wyda-je się bardzo ważne, by promować autorytety zarówno z najbliższego kręgu rodzinnego, jak i życia publicznego. Opracowanie dotyczy zagadnień funkcjonowania polskiej rodziny wiejskiej, która pomimo nieuchronnych zmian wciąż zachowuje specyficzne cechy, odróżniające ją od rodzin zamieszkujących w miastach. Podstawowym celem artykułu jest ukazanie rangi ludzi starych w rodzinie, a szczególnie wyjątkową pozycję dziadka. Składa się on z dwóch części: teoretycznej oraz empirycznej, polegającej na wywiadach z wnukami, które wspominają swojego „starzika” jako niekwestionowane-go autorytetu w rodzinie oraz lokalnej społeczności.
- PozycjaHomo communicans wobec autorytetów w liryce Karola Wojtyły – Jana Pawła II(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Kumorek, DorotaLiteracka, naukowa i społeczna działalność Karola Wojtyły – Jana Pawła II uwidacznia wiele odniesień do zjawiska autorytetu. Poeta w osobie wielkiego humanisty z Wadowic patrzy na homo communicans przez pryzmat tradycji apostolskiej, kultury słowiańskiej oraz filozofii personalizmu chrześcijańskiego (integralnego), którego jest przedstawi-cielem. Ukazuje człowieka jako istotę społeczną, komunikującą się na wielu płaszczy-znach i szczeblach, nie tylko na płaszczyźnie informacji, ale także przekazującą idee, bodziec do działania. Bohater liryki Wojtyłowskiej staje wobec autorytetu faktycznego i autorytetu przypisanego, przyjmując wobec niego określoną postawę.
- PozycjaKardynał Stefan Wyszyński jako autorytet w międzywojennej i powojennej odbudowie ładu moralnego zawartego w Ślubach Jasnogórskich(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Chrapusta, Adam; Skoczeń, IreneuszWe współczesnym zabieganym i zagubionym świecie dużo mówi się o kryzysie autorytetów, o ich upadku, a nawet o całkowitym ich zaniku. W przestrzeni publicznej i w otoczeniu zwykłego człowieka brakuje postaci, których świadectwo życia i postępowanie byłyby oceniane jako godne naśladowania. Istnieje więc realna potrzeba, by promować autorytety, sylwetki ludzi, których świadectwo życia publicznego i osobistego wskaże nam drogę powrotu do wartości moralnych. Celem tego działania jest umożliwienie odnalezienia prawdy o człowieku w gąszczu różnych krzykliwych ideologii. Szukanie wzorców postępowania nie jest już tylko pomocą w wychowaniu, ale staje się potrzebą wyprowadzania godności człowieka z zaułków krętych ścieżek współczesnego świata. Celem artykułu jest ukazanie osoby Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego jako autorytetu oraz zachęta, aby już dziś zacząć żyć jego ideałami i kształtować na jego wzór prawe społeczeństwo.
- PozycjaNauczyciel jako autorytet w profilaktyce mobbingu w szkole(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Gorczyca, AgataMobbing jest najbardziej rozpowszechnionym i najgroźniejszym patologicznym zjawiskiem obecnych czasów. Jest także jednym z najczęściej opisywanych przejawów nad-użyć wynikających z funkcjonowania jednostki w grupie, ponieważ powstaje w okolicz-nościach, w których ludzie spędzają ze sobą większość czasu. Struktury współczesnego społeczeństwa narażone są na konflikty, które bez wątpienia często są nieuniknione. Sytuacja może być jednak niebezpieczna, gdy w stosunkach międzyludzkich dochodzi systematycznie do konfliktów i to celowo ukierunkowanych oraz sprzecznych z prawem, bo naruszane są dobra drugiej osoby. Interwencje zapobiegające mobbingowi prowadzone w szkołach, choć dają pozytywne rezultaty, mają dość skromny zasięg. Powinny być wspomagane działaniami nauczycieli także poza szkołą, takimi jak organizowanie treningu radzenia sobie ze stresem rodzicielskim i przyczynianie się do obniżenie poziomu przemocy w danej społeczności i w mediach.
- PozycjaSyn w relacji do ojca – współczesny konflikt międzypokoleniowy(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Karpiel, KlaudiaSyn w relacji do ojca – współczesny konflikt międzypokoleniowy. Artykuł jest próbą przybliżenia współczesnego konfliktu międzypokoleniowego w rela-cjach rodzicielskich, w szczególności w relacji ojca do syna. Autorka przytacza złe wzorce ojcostwa z przeszłości powielane dzisiaj, które utrudniają dobre relacje z synem, pro-wadząc do niezdrowej rywalizacji lub braku więzi. Opisuje postawy, które umacniają autorytet ojca, i te, które go osłabiają, oraz wskazuje drogi, na których konflikt między-pokoleniowy może być przezwyciężony. Zwraca uwagę na współczesny kryzys ojcostwa, a jednocześnie ukazuje, że jest nadzieja na „nowe ojcostwo”, które prowadzi mężczyznę do dojrzałości i pomaga synowi oraz wszystkim członkom rodziny również osiągać dojrzałość we wspólnocie uczuć, myśli, działań i odpoczynku.