Prace dyplomowe
Stały URI dla kolekcji
Przeglądaj
Przeglądaj Prace dyplomowe wg Tytuł
Teraz wyświetlane 1 - 20 z 65
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- PozycjaBezpieczeństwo rodziny w polityce społecznej na przykładzie działań powiatu pińczowskiegoGorczyca, Agata; Borutka, Tadeusz; Ropski, Janusz; Kaźmierczak, Danuta; Pieczywok, AndrzejRozprawa porusza problematykę związaną z bezpieczeństwem rodziny na tle samorządu lokalnego z uwzględnieniem szerokiej gamy trudności występujących w zakresie samorządu terytorialnego. Praca stanowi studium z pogranicza socjologii i polityki społecznej. W jej ramach analizie poddana została idea bezpieczeństwa rodziny w polityce społecznej samorządu terytorialnego powiatu pińczowskiego. W literaturze naukowej coraz częściej poruszany jest temat bezpieczeństwa rodziny w kontekście samorządu lokalnego jednak nie jest to obszerny dział. Doktorat ukazuję szansę na kreślenie pozytywnej wizji rozwoju regionu pod względem idei bezpieczeństwa rodziny. Stanowi punkt wyjścia do dalszych działań. Istotą jest troska samorządów o kultywowanie tradycji lokalnych i specyfiki kulturowej środowiska co stanowi wkład w rozwój nauki. Niniejsza praca doktorska uzupełnia lukę na temat idei bezpieczeństwa rodziny w politykach społecznych samorządu terytorialnego.
- PozycjaBiuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski – uwarunkowania historyczne, prawne i organizacyjne do roku 2023(2023) Podlewski, Tomasz; Drożdż, Michał; Przybysz, Monika; Wyrostkiewicz, Michał; Guzek, DamianPrzedmiotem rozprawy są: historia i specyfika pracy urzędu rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski od początku jego formalnego istnienia, z perspektywy wszystkich pełniących i nadzorujących go dotychczas osób; recepcja wskazań teorii i praktyki komunikowania społecznego oraz nauczania Kościoła w pracy rzecznika KEP. Celem badań są: określenie genezy i przebiegu realizacji urzędu; określenie roli rzecznika i biura prasowego KEP z perspektywy komunikowania społecznego i misji Kościoła na podstawie analiz teoretycznych i badań empirycznych; zbadanie funkcji rzecznika KEP i związanych z nimi wyzwań informacyjno-komunikacyjnych; określenie dobrych praktyk, ograniczeń i kierunków profesjonalizacji pełnienia urzędu. Teoretyczne rozdziały pierwszy i drugi, kreśląc perspektywy komunikowania społecznego oraz misji Kościoła, stanowią tło interpretacyjne dla wyników badań. Rozdział trzeci jest opisem metodologicznym. W części empirycznej (rozdziałach czwartym i piątym), na podstawie badań, dogłębnie scharakteryzowano funkcjonowanie biura prasowego i rzecznika KEP.
- PozycjaBóg ukryty: paradoks symbolu jako nośnika wyobraźni religijnejMazur, Łukasz; Tarnowski, Karol; Bielik-Robson, Agata; Mech, KrzysztofW pracy przedstawiono zagadnienie symbolu, wyobraźni religijnej oraz związanego z myśleniem o nich paradoksu. Badania przeprowadzano w oparciu o prace myślicieli religijnych i artystów takich jak: William Blake, Ernst Jünger, Hakim Bey, Northrop Frye, Henry Corbin. Kontrast i tło dla rozważań powyższych twórców stanowi myśl filozoficzna, która wywoływała i starała się ogarnąć swoim spojrzeniem kryzys miejsca i roli religii na przełomie XX i XXI wieku. Celem pracy było szczegółowe zreferowanie zagadnienia symbolu i wyobraźni religijnej jako zapoznanych „narzędzi” zarówno interpretacyjnych, jak i samego percypowania rzeczywistości. Zgodnie z duchem religijnych obrazoburców szukających nowego, niezapośredniczonego przez instytucje i autorytety dostępu do dziedzictwa kultury i właściwych jej, tradycyjnych wyobrażeń: wzorców, wartości i norm, praca miała na celu naświetlenie istniejącej wciąż (w założeniu) przestrzeni, w ramach której realizować może się religia pojmowana jako paradoksalny, symboliczny związek immanencji z transcendencja. Zastosowano metodę hermeneutyczną oraz metodę analityczno-krytyczną – w odniesieniu do zagadnień biblistycznych, religijnej interpretacji sztuki i antropologii kultury.
- PozycjaBudowanie cywilizacji życia. Studium na przykładzie działających w Polsce wspólnot l'Arche oraz Wiara i ŚwiatłoŚniegowski, Przemysław; Muszala, Andrzej; dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II); prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach); dr hab. Iwona Przybył, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)Cywilizacja życia to sposób życia, w którym drugi człowiek a zwłaszcza ten najbardziej bezbronny jest uznawany za osobę a co za tym idzie, ma taką samą godność i wartość życia co „pełnosprawni” i silni. Do tworzenia takiej cywilizacji zapraszał w licznych swoich wypowiedziach papież Jan Paweł II. Określał także istotne fundamenty tejże cywilizacji takie jak: prymat „być” nad „mieć”, prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością czy etyki nad techniką. Współcześnie, wśród wielu zagrożeń godności i życia człowieka, gdzie dużo mówi się o człowieku chociaż ciągle pod znakiem zapytania stoi człowieczeństwo bezbronnego dziecka z wykrytą chorobą czy niepełnosprawnościami albo człowieczeństwo osoby starszej, powstaje pytanie czy są oddolne inicjatywy realizujące budowanie cywilizacji życia? Okazuje się, że tak. Są to inicjatywy oddolne i nie tyle czysto teoretyczne (chociaż takie są potrzebne) ile praktyczne. Wśród nich ważne miejsce zajmuje dzieło l’Arche oraz Ruchu Wiara i Światło. Pomimo upadku autorytetu jednego z założycieli, trzeba na nowo odkryć i promować to konkretne dzieło, które pokazuje, że drugi człowiek, zwłaszcza słaby, jest szansą na ponowne odkrycie bogactwa i nadziei, jakie tkwią w samym człowieku. Aby zmieniać świat na bardziej lepszy, trzeba zatem wejść w siebie i w swoim człowieczeństwie odszukać na nowo to, o czym zapomniało się idąc za iluzją „mieć”.
- PozycjaCantici nostri concordent Verbo Dei. Kontynuując odnowę liturgiczną według Sacrosanctum Concilium 24(2024) Lenart, Grzegorz; Superson, Jarosław; Tyrała, Robert; Bramorski, Jacek; Reginek, Antoni; Ropiak, SławomirW pracy dokonano analizy porównawczej między tekstami biblijnym występującymi w lekcjonarzu mszalnym i przeznaczonymi na główne okresy roku liturgicznego a pieśniami, które znalazły się w ogólnopolskim „Śpiewniku Kościelnym”. Takie badania ukazały faktyczną ilość utworów spełniających swoje zadania i określiły zapotrzebowanie na powstawanie nowych. Jednocześnie wyznaczyły ich tematykę. Niniejsza dysertacja powinna pomóc piszącym teksty oraz twórcom muzyki liturgicznej. Praca ukazuje nie tylko deficyt pieśni, ale wyznacza konkretne tematy do wykorzystania.
- PozycjaCantora i Dedekinda filozofie matematyki. Analiza porównawczaTytko, Karolina; Polak, Paweł; Krzanowski, Roman; Bielecki, Andrzej; Błaszczyk, Piotr; Wójcik, WiesławNiniejsza praca jest próbą rozwinięcia nurtu badań praktyki matematycznej i wskazania sposobu jej połączenia z filozofią uprawianą w ośrodku krakowskim, a szczególnie z „filozofią w nauce” Michała Hellera. Zaprezentowane ramy metodologiczne, zastosowane do analiz zawartych tutaj są dodatkowo interpretowane z wykorzystaniem koncepcji trzech światów Karla Poppera. Rozprawa opiera się na analizie porównawczej działalności dwóch wybitnych matematyków XIX wieku: Georga Cantora i Richarda Dedekinda. Działalność badana jest poprzez pryzmat tekstów źródłowych z zakresu podstaw matematyki. Dyskutowana jest radykalna opozycja platonizm versus konstruktywizm, wynikająca z dotychczasowych interpretacji stanowisk tych uczonych. Dzięki zastosowaniu metodologii badań praktyki matematycznej zaproponowane zostały ramy interpretacyjne, akcentujące podobieństwa istniejące w filozofii Cantora i Dedekinda. Charakteryzują się one cechami pragmatycznego realizmu ontologicznego, jak i konstrukcjonizmu epistemologicznego. Analiza metodologii badawczych obu matematyków wskazała natomiast na różnicę w zakresie strukturalizmu metodologiczno-epistemicznego, jak i ukazano źródła tej różnicy. Zastosowano rekonstrukcję bazującą na metodologii badania praktyki matematycznej, analizę porównawczą oraz syntezę. Wykorzystano materiały źródłowe: 38 i literaturę uzupełniającą: 279.
- PozycjaChrystocentryzm fundamentem życia i posługi św. Pio z Pietrelciny(2023) Rąpała, Tomasz; Kluz, Marek; Wanat, Zbigniew; Nowosad, SławomirW pracy zostanie podjęty temat chrystocentryzmu życia i posługi św. Pio z Pietrelciny. Składa się ona z pięciu rozdziałów, w których podjęto następujące kwestie: sprawę ogólnego spojrzenia na cnoty teologalne, które są drogą do spotkania z Chrystusem. Ta kwestia zostanie ujęta od strony teologicznej, a następnie pokazano ich realizacje w życiu Świętego Zakonnika. Następnie ukazano rady ewangeliczne, które w życiu Mistyka stały się fundamentem umiłowania Chrystusa. Przedstawiono także życie religijno-duchowe jako drogę do zjednoczenia z Chrystusem poprzez Eucharystię, modlitwę, których owocem stały się znane na całym świecie Grupy Modlitwy oraz szpital nazwany Domem Ulgi w Cierpieniu. W pracy omówiono także kwestię krzyża, cierpienia fizycznego i duchowego oraz nadzwyczajnych zjawisk, którymi został obdarowany Mistyk, a które stały się udziałem w chwale Chrystusa. Następnie ukazano istotną rolę kierownictwa duchowego w życiu chrześcijańskim, a także w posłudze Ojca Pio jako owocu osobistego zjednoczenia z Chrystusem. Literaturę źródłową stanowią Listy Ojca Pio, które kierował do różnych osób, natomiast opracowania obejmują publikacje poświęcone osobie omawianego Zakonnika. W dysertacji wykorzystano również liczne dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i nauczania papieży oraz współczesną literaturę teologiczną. W pracy zastosowano metodę analizy źródeł oraz ich porównania i syntezy badanych treści. Przyjęcie wymienionych metod przysłużyło się do osiągnięcia zamierzonego celu.
- PozycjaChrystus jako Baranek w Apokalipsie a wizja niebieskiego Jeruzalem w sztuceKosakowski, Piotr; Pindel, Roman; Kotecki, Dariusz; Malina, ArturNiniejsza dysertacja, wykorzystując dostępne naukowe publikacje stanowi próbę analizy motywu Baranka, którego tryumf zalicza się do idei przewodnich Apokalipsy. Celem niniejszej pracy jest zarówno odkrycie znaczenia figury apokaliptycznego Baranka, jak i ukazanie sposobu percepcji tego symbolu w sztuce na przestrzeni wieków. Należy koniecznie uściślić, że idzie o sztukę Zachodu, poczynając od najwcześniejszych przedstawień po współczesne. Analizę rozpoczęto od danych tekstu Apokalipsy w kontekście całej Biblii, by zestawić biblijne przesłanie odnośnie do Baranka i wizji Niebieskiego Jeruzalem z oddziaływaniem tekstu biblijnego, jakie można stwierdzić w ikonografii. Odwołując się do sztuk przedstawieniowych, ukazano plastyczne odbicie tego tematu.
- PozycjaDoksologie w Apokalipsie JanowejKurakh, Roman; Witkowski, StanisławNiniejsza praca: Doksologie w Apokalipsie Janowej podejmuje motywy uwielbień Boga i Baranka. Są nimi: dar stworzenia (4,8-11), zbawienia (5,9-14; 1,5b-6; 7,9-12), sprawiedliwość Boża (11,15-19, 16,5-7), oraz ostateczny triumf Boga (12,10-12; 15,1-4; 19,1-8). Wymienione sigla zawierają także najbliższe konteksty, którym również poświęcimy uwagę. Całość opracowania nie opie a się więc na chronologii występowania poszczególnych doksologii, lecz została ujęta tematycznie. Gloryfikacje Boga znajdą swój climax w pokonaniu triady zła: Szatana, Bestii i Wielkiej Nierządnicy oraz zaślubinach oblubienicy ( Kościoła) z Barankiem. Do tego wydarzenia zmierza cała historia zbawienia, będąca pod kontrolą Boga. W dysertacji posługujemy się metodami: egzegetyczno-teologiczną, historyczno krytyczną, retoryczną oraz odwołujemy się do antropologii kulturowej.
- PozycjaDuchowość katechety świeckiego na podstawie czasopisma „Katecheta”Gładkowska, Anna; Zyzak, Wojciech; Kiciński, Jacek; Piasecki, PiotrNiniejsza rozprawa doktorska zatytułowana Duchowość katechety świeckiego na podstawie czasopisma „Katecheta” ma na celu wypełnienie luki w badaniach dotyczących duchowości świeckiego katechety, analizując pod wybranym kątem szczególne źródło, którym jest czasopismo „Katecheta”.
- PozycjaDziałalność społeczno-polityczna abp. Józefa Teodorowicza w latach 1902–1938(2023) Trybuś, Luiza; Wołczański, Józef; Szymański, Józef; Osadczy, WłodzimierzW pracy omówiono następujące zagadnienie: działalności społecznej i politycznej arcybiskupa ormiańskiego Józefa Teofila Teodorowicza w latach 1902–1938, w oparciu o źródła rękopiśmienne i drukowane oraz opracowania. Celem pracy było ukazanie zaangażowania ormiańskiego hierarchy w różne aspekty polityki państwowej oraz jego działalności prospołecznej i charytatywnej. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ abp. Teodorowicza w formowania się relacji między państwem a Kościołem w odrodzonej Polsce. W rozprawie zwrócono także uwagę na jego poglądy na temat walki Polaków o odzyskanie niepodległości oraz kształtowania się granic II Rzeczpospolitej. Przedstawiona została również aktywność mająca na celu obronę wartości etycznych w życiu publicznym, działalność publicystyczna i kaznodziejska oraz praca narodowo-patriotyczna. Zastosowano metodę analizy i syntezy. Wykorzystano materiały źródłowe – 589 pozycje i 320 pozycji bibliograficznych.
- PozycjaDzieje kolekcji militariów ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich do 1939 rokuChramiec, Mateusz; Rotter, Lucyna; Dutkiewicz, Marek; Pezda, Janusz; Mencfel, MichałW pracy opisano dzieje kształtowania się zbioru szeroko rozumianej grupy militariów, będących jednym z najważniejszych składników rodowej kolekcji Czartoryskich, która ukształtowała się w panteonie pamiątek narodowych nazwanym Świątynią Sybilli, założonym przez Izabelę księżną z Flemmingów Czartoryską u progu XIX stulecia. Po ewakuacji zbio-rów w trakcie powstania listopadowego uległy one rozproszeniu. Długi proces ich ponownego scalenia trwał przeszło czterdzieści lat. W tym czasie zabytki skupiano w galicyjskim majątku Czartoryskich w Sieniawie oraz paryskim Hotelu Lambert. Począwszy od emigracyjnej aktywności Adama Jerzego, zbiory nieustannie poszerzano o nowe nabytki. Na tym polu szczególnie zasłużył się wnuk Izabeli – książę Władysław, który w latach siedemdziesiątych prze-niósł kolekcję do Krakowa, zakładając Muzeum XX. Czartoryskich. Dzięki staraniom grona kustoszy, militaria wyodrębniono w osobny zbiór nazwany Zbrojownią. Wyłączywszy kilka przypadków, do dziś zachowała ona niezmienną formę, zarówno pod względem ilościowym, jak również jakościowym. Badania oparto przede wszystkim na analizie źródeł pisanych, w przeważającej większości zachowanych w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Ich uzupełnieniem są natomiast opracowania z zakresu muzealnictwa, muzeologii i bronioznawstwa. Ważną częścią jest także analiza porównawcza z innymi zasobami dawnej broni w polskich kolekcjach magnackich i powstających od XIX wieku muzeach. W związku z powyższym, zastosowano metody: rekonstrukcji zbioru, analizy porównawczej (bronioznawczej i artystycznej) oraz dedukcji – w przypadku obiektów niezachowanych. Wykorzystano materiały źródłowe w liczbie 147 pozycji i bibliograficzne w liczbie 606.
- PozycjaFenomen podcastów w Polsce. Analiza wybranych kategorii w kontekście ich funkcji społecznych i marketingowychCerkaska, Marta; Nęcek, Robert; Frankowiak, Anita; Kansy, Andrzej; Maj, AdamZjawisko podcastingu w Polsce pojawiło się w XXI wieku. Początkowo było wykorzystywane przez indywidualnych twórców, jednak szybko zostało także włączone do działalności mediów, instytucji, firm itd. Łatwość tworzenia i swoboda korzystania stanowią główny potencjał podcastów, dzięki któremu ta forma przekazywania treści stała się narzędziem dla wielu działalności. Przestrzenią obserwacji i badań okazała się funkcjonalność podcastingu i sposób jego wykorzystania. Analiza wybranych kategorii podcastów pozwala stwierdzić z jak wieloma rodzajami działalności jest kompatybilne dźwiękowe przekazywanie treści o różnorodnym charakterze. Ponadto, podcasting jest formą przekazu doskonale dopasowaną do potrzeb i nawyków współczesnego społeczeństwa.
- PozycjaFilozoficzne aspekty duchowości wschodniochrześcijańskiej w ujęciu Tomáša ŠpidlíkaKoszczka, Andrzej; Obolevich, Tereza; Kiejzik, Lilianna; Homa, Tomasz; Posacki, AleksanderW pracy omówiono Filozoficzne aspekty duchowości wschodniochrześcijańskiej w ujęciu Tomáša Špidlíka na podstawie materiałów źródłowych (tekstów autora w języku włoskim i polskim) oraz literatury pomocniczej (tekstów innych autorów w języku włoskim, polskim, francuskim, angielskim i rosyjskim). Celem pracy była możliwie pełna prezentacja na gruncie polskim Filozoficznych aspektów duchowości wschodniochrześącijańskiej w oryginalnym ujęciu Tomáša Špidlíka ze szczególnym uniesieniem do prawosławnej rosyjskiej filozofii religijnej. W badaniu zastosowano metodę syntetyczno-analityczną. Wykorzystano 42 pozycji źródłowych (tekstów autorstwa Tomáša Špidlíka) oraz 132 innych pozycji bibliograficznych
- PozycjaGeneza krytyki Starego Przymierza w Liście do HebrajczykówWoźniak, Mariusz; Majewski, Marcin; Bardski, Krzysztof; Wilk, JanuszCelem niniejszej dysertacji jest przeanalizowanie krytycznej oceny Starego Przymierza w Liście do Hebrajczyków w świetle rzeczywistości Przymierza Chrystusowego, a przede wszystkim ustalenie genezy krytyki Starego Przymierza. Próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego Autor Listu do Hebrajczyków tak surowo ocenia Stare Przymierze, została poprzedzona prezentacją biblijnej idei Przymierza oraz innymi ocenami zawartymi w tekstach natchnionych. Niniejsza dysertacja składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym rozdziale zaprezentowana została biblijna idea Przymierza między Bogiem a Izraelem. Przeanalizowana została terminologia związana z Przymierzem, następnie został ukazany rozwój idei Przymierza oraz zostały omówione zbawcze dary. Zostały także omówione pomoce instytucjonalne i kultyczne, ułatwiające Izraelowi wytrwanie w zbawczym Przymierzu. Rozdział drugi ukazuje ocenę Starego Przymierza, jaką można znaleźć na kartach Pisma św. Taką ocenę znajdujemy już w nauczaniu proroków w Starym Testamencie. Natomiast ocena Starego Przymierza zawarta w Nowym Testamencie została zaprezentowana na podstawie tekstów Łukasza i Pawła. Rozdział drugi jest tłem do przedstawienia stanowiska Autora Listu do Hebrajczyków. W rozdziale trzecim, ostatnim, została przedstawiona wyjątkowo ostra krytyka Starego Przymierza. Najpierw została ukazana krytyka instytucji starotestamentalnych i argumenty Autora za ustaniem Starego Przymierza, by na tym tle mocniej zaprezentować wyjątkowość Przymierza Chrystusowego.
- PozycjaHistoria konfliktu o Górski Karabach (XVII – XX wiek)Gevorgyan, Hovhannes; Wołczański, Józef; Naumowicz, Józef; Kościelniak, KrzysztofNiniejsza praca poświęcona jest konfliktowi karabachskiemu. Ukazano w niej przebieg dziejów stanowiących fundament konfliktu ormiańsko-azerbejdżańskiego. Spróbowano dokonać rzetelnych badań historycznych dotyczących politycznych procesów, które wpłynęły na kształtowanie etno-politycznych realiów aż po nasze czasy. Historia pokazuje, iż Karabach, zaczynając od końca XVII stulecia, stanowi fortecę ormiańskiego ruchu wyzwoleńczego. Dążenie Ormian do wyzwolenia spod jarzma osmańskiego i perskiego miało istotny wpływ w procesie kształtowania aktualnej sytuacji politycznej w regionie kaukaskim. Z punktu widzenia historycznego, niezmiernie ważnym okazuje się fakt, iż Ormianie prezentowali zgodność poglądów co do planów odrodzenia niepodległej Armenii. Przebieg wydarzeń związanych z tymi dziejami zapoczątkowały relacje ormiańsko-rosyjskie, które znacząco wpłynęły na historię regionu kaukaskiego. W kształtowaniu dzisiejszego konfliktu o Karabach szczególnie ważna okazała się polityka administracyjna oraz etniczna prowadzona przez Persję i Rosję. Już od XVIII wieku władcy Persji, obawiając się rosnącego separatyzmu ormiańskiego, zaczęli coraz bardziej wzmacniać swoje siły wokół ormiańskiego Karabachu metodą osadnictwa ludnością muzułmańską. Rosja zaś po podboju Zakaukazia w 1828 roku, potrzebowała lojalności ze strony licznej ludności muzułmańskiej. Ta kwestia pozostaje aktualna, ponieważ Kaukaz nadal pozostaje cennym zarówno dla Turcji, jak i dla obecnego Iranu. W ten sposób Karabach stał się jakby nagrodą za lojalność wobec Rosji najpierw dla plemion muzułmańskich (Jawanszirów, Kara Kojunlu, Ak Kojunlu itd.), a współcześnie dla Azerbejdżanów.
- PozycjaIdeał świętości bł. Karoliny Kózki na podstawie kazań opublikowanych w latach 1987-2018Kucharski, Zbigniew; Ostafiński, Witold; Dec, Ignacy; Szewczyk, LeszekW niniejszej dysertacji zostało podjęte zagadnienie ideału świętości bł. Karoliny Kózki na podstawie kazań opublikowanych w latach 1987-2018. W pierwszym rozdziale przedstawiono teologiczne podstawy świętości ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienie powszechnego powołania do świętości. W rozdziale drugim została przybliżona sylwetka bł. Karoliny Kózki (1898-1914), uwzględniając w sposób szczególny jej życie i męczeńską śmierć. W trzecim rozdziale przedstawiono historię rozwoju jej kultu. W czwartym rozdziale ukazano relacyjny wymiar jej świętości wyeksponowany w przepowiadaniu kaznodziejskim. W piątym rozdziale została przybliżona kwestia świętości bł. Karoliny w narracji kaznodziejskiej. W analizowanym materiale kaznodziejskim ideał świętości bł. Karoliny odzwierciedla się w podstawowych wartościach chrześcijańskiej duchowości takich jak miłość Boga i bliźniego, poświecenie, służebne oddanie się Bogu i bliźnim. Ideał ten staje się ciągle aktualny, stanowi inspirację i zachętę do kształtowania cnót duchowych oraz wzmocnienia więzi z Bogiem. Przeprowadzone badania prowadzą do następujących wniosków: we wczesnym okresie propagowania kultu akcentowano przede wszystkim treści związane z obroną cnoty czystości i jej męczeństwem; w późniejszym okresie zaczęto skupiać się na bogactwie jej pozytywnych cech osobowościowych; w miarę rozwoju kultu coraz częściej bł. Karolina była ukazywana jako wzór dla młodzieży w aspekcie całego jej życia, szczególnie zaangażowania w życie parafii; uniwersalizm postaci bł. Karoliny przyczynił się do popularyzacji jej świętości w duszpasterstwie młodzieży męskiej i żeńskiej.
- PozycjaIndywidualny i społeczny obraz ciała młodzieży wobec technologizacji sportuKalemba, Marcelina; Godawa, Grzegorz; Dziubiński, Zbigniew; Podkowińska, Monika; Chrobak, StanisławNiniejsza praca dotyczy indywidualnego i społecznego obrazu ciała młodzieży wobec technologizacji sportu, uwzględniając zarówno aspekty teoretyczne, jak i empiryczne. Pierwszy rozdział stanowi teoretyczne wprowadzenie do tematyki związanej z ciałem. Przedstawia on sposoby definiowania obrazu ciała, jego składowe i komponenty, wybrane koncepcje oraz preferencje dotyczące obrazu ciała na przestrzeni lat, ukazujące ewolucję tych preferencji. Drugi rozdział dotyczy obrazu ciała młodzieży uwzględniając czynniki osobowe i środowiskowe, oddziałujące na kształtowanie się obrazu ciała adolescentów. Podjęto w nim próbę charakterystyki trudnego okresu dorastania. Rozdział trzeci jest kontynuacją analizy teoretycznej i koncentruje się na roli sportu w kontekście obrazu ciała. Omówione zostały główne pojęcia i zagadnienia związane ze sportem, jego idee i wartości towarzyszące aktywności fizycznej, a także podejście do ciała w sporcie. Ponadto przedstawione zostały zmiany w sporcie w kontekście jego technologicznego rozwoju. Czwarty rozdział zawiera opis metodologii badań, prezentując założenia badań własnych. Omówione zostały cele, problemy oraz zastosowane metody i narzędzia badawcze. Istotny element stanowi również charakterystyka badanej grupy oraz opis organizacji przeprowadzonych badań. Rozdział piąty stanowi prezentację wyników badań własnych dotyczących oceny indywidualnego obrazu ciała młodzieży, analizy internalizacji współczesnych stereotypów urody, identyfikacji wzorców i źródeł dotyczących obrazu ciała, a także zachowań wobec ciała. Ponadto analizie poddano popularność stosowanych technologii sportowych oraz charakter motywacji młodzieży do korzystania z tych technologii. W tymże rozdziale zawarto także dyskusję wyników oraz praktyczne wskazania dla różnych środowisk wychowawczych, jak i dla samych adolescentów.
- PozycjaInstytucje prawa rzymskiego w badaniu liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego. Propozycja metodySemenova, Viktoriya; Nowakowski, Przemysław; Nowak, Jacek; Żądło, AndrzejPersonalne relacje wiernych z Chrystusem w liturgii nie były dotychczas analizowane od strony prawnej. Dlatego celem pracy jest opracowanie nowej metody badania liturgii obrządku łacińskiego z zastosowaniem instrumentów prawnych na bazie metafizyki tomistycznej i prawa rzymskiego. Przedstawiony zostaje aktualny stan badań liturgii i ukazana perspektywa dalszego rozwoju jurydycznego kierunku tych badań w oparciu o uniwersalistyczne podejście do prawa, które zakłada proponowana metoda. Liturgię i prawo rzymskie odczytano jako systemy znakowe, które pozwalają na ich porównanie i dostrzeżenie wpływu tegoż prawa na kształt liturgii. Scharakteryzowane są wybrane instytucje prawa rzymskiego, które wykorzystuje się w analizie liturgii. Przeprowadzona metodą romanistyczną analiza wykazała obecność tych instytucji w obrzędach Mszy Świętej i innych sakramentów, co potwierdza tezę, że prawo jest integralną częścią samej liturgii i nie może być utożsamiane jedynie z zewnętrznymi (pisanymi) normami dotyczącymi jej sprawowania. Odkrycie prawnych sensów liturgii rozszerza i pogłębia jej teologiczne rozumienie.
- PozycjaKomunikacja marketingowa w sporcie – rola mediów społecznościowych w promocji dyscyplin sportowych. Studium analityczno-badawcze skoków narciarskich w Polsce w wybranym przedziale czasowym(2024) Dyrcz, Urszula; Drożdż, Michał; Soczyński, Sławomir; Hodalska, Magdalena; Konarska, Katarzyna; Szulich-Kałuża, JustynaNiniejsza dysertacja stanowi kompleksowy przegląd działań prowadzonych w zakresie sportowej komunikacji marketingowej za pośrednictwem mediów społecznościowych na przykładzie wybranej dyscypliny sportu, jaką są skoki narciarskie. Autorka, poddając analizie szeroki i różnorodny materiał badawczy, pochyliła się nad istotną rolą kompetencji komunikacyjnych w komunikacji marketingowej, które okazują się stanowić niemniej istotną rolę w procesach promocyjno-wizerunkowych, aniżeli znane i powielane schematy i narzędzia. W rozprawie szeroko przedstawione zostało również znaczenie rozumienia mechanizmów tworzenia angażujących i wartościowych treści przez różne grupy ich twórców: zawodowych sportowców, dziennikarzy, ekspertów oraz kibiców.