Monografie
Stały URI dla kolekcji
Przeglądaj
Przeglądaj Monografie wg Data wydania
Teraz wyświetlane 1 - 20 z 115
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- PozycjaMarcin Campius Wadowita (ok. 1567–1641). Duchowny i profesor Uniwersytetu Krakowskiego(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2018) Graff, TomaszMonografia jest pierwszą pracą w całości poświęconą życiu i działalnosci Marcina Campius Wadowity, wybitnego profesora Uniwersytetu Krakowskiego przełomu XVI i XVII wieku. Jest dziełem wypełniającym lukę w polskiej historiografi i zarazem otwierajacym nowe perspektywy dla badań nad krakowskim środowiskiem duchowieństwa uniwersyteckiego w dobie nowożytnej. Ksiązka ta ukazuje postać Marcina Campiusa Wadowity na tle epoki, a takze jego obecność w tzw. kulturze pamięci aż po czasy współczesne.
- PozycjaPięcioksiąg odczytany na nowo. Przesłanie autora kapłańskiego (P) i jego wpływ na powstanie Pięcioksięgu(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2018) Majewski, MarcinPublikacja stanowi swoistego rodzaju kompendium wiedzy na temat współczesnych dyskusji naukowych dotyczących Pięcioksięgu. Chodzi zarówno o jego proces redakcyjny, jak i styl literacki, a także główne idee teologiczne. Autor przytacza bardzo wiele publikacji naukowych zagranicznych i polskich dotyczących problematyki Pięcioksięgu. Jest to nie tylko literatura dawniejsza uznana za klasyczną, lecz przede wszystkim bardzo wiele publikacji wydanych współcześnie, a nawet w ostatnich latach. Stąd książka daje polskiemu czytelnikowi bardzo dobrą orientację na temat rozwoju dyskusji nad Pięcioksięgiem i jej aktualnego stanu. W przekonujący sposób ukazuje zasadniczą rolę kapłańskiej redakcji w stworzeniu jednolitej syntezy początków Izraela, która miała wyznaczać program odnowy po powrocie z niewoli babilońskiej.
- PozycjaSpołeczna i etyczna odpowiedzialność przedsiębiorstw medialnych(Wydawnictwo Petrus, 2019) Soczyński, Sławomir
- PozycjaTertulian a spory o kościelną dyscyplinę pokutną w Afryce Północnej na przełomie II i III wieku. Przyczynek do studium nad dziejami rygoryzmu wczesnochrześcijańskiego(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II Wydawnictwo Naukowe, 2020) Kałużny, Józef CezaryTertulian postrzegany jest dziś przez historyków Kościoła lub patrologów jako ten, który położył podwaliny pod chrześcijański radykalizm, a nawet więcej – skrajny rygoryzm Kościoła Zachodniego. Owszem, korzysta się z jego traktatów dla poznania procesu kształtowania się łaciny kościelnej czy definiowania zasadniczych pojęć teologicznych – ale z ostrożnością. Nikt jednak nie neguje poznawczej wartości dzieł Kartagińczyka, stanowiących istną skarbnicę wiedzy na temat formowania się doktryny młodego Kościoła, kształtowania się jego rytów sakramentalnych czy etosu życia codziennego chrześcijan Afryki Północnej przełomu II i III wieku. W pytaniu o rolę, jaką odegrał Tertulian i jego radykalizm w sporach o kościelną dyscyplinę pokutną zawarto sugestię nierozłączności zjawiska rygoryzmu Tertuliana i jego duchowych następców z kształtowaniem się dyscypliny pokutnej w Kościele Afryki. Czy tak właśnie było i czy w konsekwencji można mówić o istotnym przyczynku do studium nad początkami rygoryzmu wczesnochrześcijańskiego?
- PozycjaPastoralno-teologiczne aspekty straty dziecka poronionego i martwo urodzonego(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Dziedzic, JanWyzwania pastoralne stojące przed duszpasterzami wobec umierania, śmierci i żałoby po stracie bliskiej osoby są szczególnie trudne, gdy dotyczą straty dziecka. Niniejsza publikacja wpisuje się w tę właśnie problematykę badawczą. Podjęta w publikacji tematyka jest aktualna i oczekiwana w środowisku pastoralistów oraz duszpasterzy. W dotychczasowej literaturze brak jest bowiem całościowego omówienia zagadnienia śmierci dzieci w okresie prenatalnym i pastoralnego towarzyszenia jego rodzicom i rodzinie. Problematyka opracowania jest nowatorska i aktualna, wpisująca się we współczesne potrzeby i oczekiwania chrześcijan, jak również ludzi niewierzących.
- PozycjaPersonalizm Adama Rodzińskiego wobec wyzwań współczesnej kultury(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Żmuda-Frydrychowska, BarbaraNiniejsza książka ma nieco odmienny charakter niż większość opracowań czy monografii z zakresu filozofii personalistycznej. Nie stanowi ona jedynie omówienia i zestawienia poglądów personalistycznych Adama Rodzińskiego, lecz jest próbą zinterpretowania jego myśli pod względem ich aktualności i możliwości zastosowania w myśleniu i działaniu, których celem jest wyjście z kryzysu we współczesnej kulturze społecznej. Zasadniczym celem niniejszej książki jest próba praktycznego zastosowania filozofii A. Rodzińskiego w rozwiązywaniu problemów moralnych pojawiających się we współczesnej kulturze, takich jak dominujący trend pragmatyczno-relatywistyczny, degradacja wartości, problemy związane z subkulturami, kontrkulturą i antykulturą oraz destrukcyjny dla kultury nihilizm. Trendy te badacze współczesnej kultury przypisują tak zwanej kulturze ponowoczesnej, stąd też autorka pracy skupia się głównie na analizie i zarazem krytyce ponowoczesności jako dominującego prądu współczesnej kultury.
- PozycjaDziecko i rodzina w obliczu emigracji zarobkowej(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Sordyl-Lipnicka, BarbaraProblematyka mobilności społecznej współczesnych Polaków w kontekście funkcjonowania rodziny i dziecka jest częstym tematem dyskusji naukowych oraz społecznych. W okresie ostatnich piętnastu lat, a zwłaszcza od momentu przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, liczne grupy osób postanowiły podjąć decyzję o wykonywaniu pracy zarobkowej poza granicami kraju. Mimo wielu praw zagwarantowanych traktatem unijnym, z których przez wiele lat korzystali i obecnie korzystają pracownicy i ich rodziny, emigracja zarobkowa Polaków staje się wciąż poważnym problemem społecznym, szczególnie w odniesieniu do kwestii rozwoju i wychowania dzieci, zarówno tych pozostających w kraju, jak i tych, które wyemigrowały wspólnie z rodzicami. Spojrzenie na funkcjonowanie rodziny doświadczającej emigracji zarobkowej z perspektywy dziecka pozwala lepiej wniknąć w jego sposób przeżywania nowej sytuacji rodzinnej i pokazać skutki dla jego funkcjonowania w rodzinie oraz w szerszym środowisku.
- PozycjaNa przekór wszystkiemu... warto mieć rodzinę!(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Duda, MałgorzataProblematyka monografii dotyczy rodziny, ukazuje wewnętrzne mechanizmy jej funkcjonowania, a wszystko w perspektywie ciągłości historycznej. Opisując codzienną aktywność poszczególnych jej członków, ale też całości, jako istotnej struktury społecznej, autorka zwraca uwagę na zasoby tkwiące w samej rodzinie, budowane przez pokolenia. Przybliża mechanizmy odwoływania się do doświadczeń poprzedników, z jednoczesnym wskazaniem możliwości ich wykorzystania w przyszłości. Ukazując różne formy życia rodzinnego, wskazuje na procesy wewnątrzrodzinne, które oparły się zmianom kulturowym i nadal stanowią o jej wyjątkowości i nie zastępowalności.
- PozycjaStempel jakości. Formy dziennikarskie Doroty Terakowskiej(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Bolińska, MartaKsiążka poddaje analizie zbiór reportaży Doroty Terakowskiej Próba generalna, opublikowany w 1983 roku, tomy felietonów Dobry adres to człowiek wydany w 2004 i Muzeum Rzeczy Nieistniejących opublikowane dwa lata później, uwzględnia także dwa zbiory wywiadów z krakowskim psychiatrą Jackiem Bombą poświęconych relacjom w obrębie powiązań familijnych: Być rodziną, czyli jak budować dobre życie swoje i swoich dzieci (2003) oraz Być rodziną, czyli jak zmieniamy się przez całe życie (2004).
- PozycjaDorobek polskich kanonistów w przedmiocie materialnego prawa małżeńskiego w latach 1918–1939(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Klimkiewicz, DanielSpuścizna kanonistów polskich w przedmiocie materialnego prawa małżeńskiego jest pokaźna. Nie doczekała się ona jak dotąd monograficznego opracowania. Ten fakt w głównej mierze zadecydował o podjęciu zamierzenia badawczego związanego z tematem tej dysertacji doktorskiej, czego wyrazem jest niniejsza monografia.
- PozycjaMałżeństwo sakramentalne w świetle materiałów dydaktycznych do nauczania religii w gimnazjum i liceum w Polsce powstałych po 2001 roku(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2020) Sypień, BogusławRozprawa analizuje różne wymiary małżeństwa sakramentalnego obecne we wspomnianych materiałach do katechezy, biorąc pod uwagę kontekst egzystencjalnych i intelektualnych uwarunkowań charakterystycznych dla ponowoczesności, takich jak zerwanie więzi wspólnotowych, kryzysy moralne i religijne, zmiany w pojmowaniu małżeństwa i seksualności, preferencji, a nawet narzucania ideologii negujących projekt małżeństwa sakramentalnego jako tego, które opiera się na wierności i afirmacji życia. Ze względu na przedmiot rozprawy odniesiono się do podstawowych czynników adolescencji, złożonego okresu dorastania i osiągania dojrzałości osobowej. Małżeństwo ukazane jest tu jako naturalna więź między mężczyzną a kobietą, którzy postrzegają swoją seksualność jako dar i zobowiązanie, które pozwala odkryć jej głębszy sens. Dzięki burzliwej debacie wokół kwestii pojmowania płci zilustrowano komplementarność i równouprawnienie płci jako czynniki konstytuujące związek małżeński w małżeństwie sakramentalnym. Pomimo tego, że Kościół katolicki od początku swojego istnienia postrzegał małżeństwo jako instytucję opartą przede wszystkim na naturalnej więzi mężczyzny i kobiety, elementem, który w istotny sposób determinuje chrześcijański charakter małżeństwa, jest jego wymiar sakralny. Ze względu na swoją sakramentalność małżeństwo jest nie tylko naturalną wspólnotą, ale rzeczywistością ukształtowaną przez łaskę. Małżeństwo sakramentalne to związek dwojga osób tworzących niezrównaną wspólnotę miłości, która ma obejmować wszystkie wymiary człowieka oraz obejmować i zabezpieczać wszystkie potrzeby. Silne akcentowanie tej problematyki w nauczaniu religii ma obecnie ogromne znaczenie – w kontekście powszechnej deprecjacji pojęcia „miłość”. Zgodnie z wartościami i normami chrześcijańskimi małżeństwo jest czymś więcej niż tylko jedną z instytucji życia społecznego, opartą na świeckim prawie i horyzontalnie sformułowanych celach. Edukacja religijna w szkole musi zatem stanowczo bronić religijnej wizji małżeństwa i jednocześnie skutecznie uzasadniać to stanowisko. Ze względu na to, że istota małżeństwa sakramentalnego, mimo swej wielkości, nie zawsze jest adekwatna do codziennego fieri wielu małżeństw, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sakramentu małżeństwa. Odpowiednie przygotowanie do małżeństwa, w tym to, które odbywa się w ramach katechezy szkolnej, należy uznać za jeden z warunków istnienia Kościoła, na który składają się „Kościoły domowe”.
- PozycjaPrawdziwe media – prawda i uczciwość w mediach(Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos", 2020) Drożdż, Michał
- PozycjaKultura muzyczna w obrzędach kościelnych na terenie Wikariatu Generalnego Śląska Cieszyńskiego w latach 1770–1925 na podstawie zachowanych źródeł(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Kurnik, KrzysztofW pracy omówiono następujące zagadnienie: Kultura muzyczna w obrzędach kościelnych na terenie Wikariatu Generalnego Śląska Cieszyńskiego w latach 1770-1925 na podstawie zachowanych źródeł, w oparciu o zachowane archiwalia, do których autor dotarł przede wszystkim w kilku parafiach, które niegdyś przynależały do Wikariatu Generalnego Śląska Cieszyńskiego. Celem pracy było ukazanie różnorodności form szeroko rozumianej kultury muzycznej, jaka była obecna w obrzędach kościelnych sprawowanych w świątyniach na terenie Wikariatu Generalnego Śląska Cieszyńskiego. Zastosowano metodę analizy źródeł, prowadzącą do syntetycznego opracowania tematu rozprawy. Wykorzystano materiały źródłowe w liczbie 217 i pozycje bibliograficzne w liczbie 34.
- PozycjaKrajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Aktywność w zakresie opłat abonamentowych, koncesyjnych i za wpis do rejestru, współpracy zagranicznej, praw autorskich oraz postępu naukowo‑technicznego(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Dziekan-Łanucha, AgataNiniejsza trzecia część monografii zawiera opis i ocenę aktywności Krajowej Rady w zakresie czterech kategorii zadań: regulowania zagadnienia opłat abonamentowych, koncesyjnych i rejestracyjnych, rozwijania współpracy zagranicznej w sferze radiofonii i telewizji, ochrony praw autorskich i praw pokrewnych oraz wspierania rozwoju naukowego i technicznego w radiofonii i telewizji.
- PozycjaEwangelicznie demokratyczna Polska. Śladami publicystyki ks. Ferdynanda Machaya(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Raś, Dariusz; Woźniak, MartaMonografia poświęcona ks. inf. Ferdynandowi Machayowi przypomina i upowszechnia wiedzę o osobie wyjątkowej pod każdym względem: zarówno jako duchownym, patriocie, myślicielu a może nawet ideologu z pokolenia przełomu wieku XIX i XX, pierwszej wojny światowej, okresu odzyskania państwowości w II RP i jej utraty, wybuchu kolejnej wojny oraz rzeczywistości powojennej w ramach państwa ideologicznego, całkowicie ukierunkowanego na strategię ateistyczną, a więc okresu najbardziej wymagającego dla duchownego.
- PozycjaOntologia kultury. Badania nad kulturą w oparciu o zmodyfikowaną ontologię Romana Ingardena(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Petryszak, KarolOddaję Czytelnikowi do ręki niniejszą książkę z prośbą, aby przynajmniej postarał się zrozumieć zaprezentowany w niej punkt widzenia. Jeśli po lekturze uzna, że nie może w całości lub w pewnych punktach zgodzić się z prezentowanymi treściami, to, o ile wyrazi taką chęć, będę wdzięczny za słowo krytyki i pomysł lepszego rozwiązania postawionych dalej problemów. Chcę też zaznaczyć, że prowadzone rozważania nie są skierowane tylko do badaczy filozofii Romana Ingardena. Mam nadzieję, że będą użyteczne dla szerszego grona myślicieli, m.in. antropologów kultury, kulturoznawców, literaturoznawców oraz filozofów niezwiązanych ze studiami ingardenowskimi.
- PozycjaNaprotechnologia – cicha rewolucja(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Szpoton, SzczepanMonografia jest wyrazem nowoczesnej i kompleksowej troski o płodność czysto ludzką, która wyraża się w wielowymiarowym wykorzystaniu metod i działań biomedycznych, uwzględniając jednocześnie naturalne mechanizmy i funkcje prokreacyjne człowieka, a zarazem kierując się normami etyczno-moralnymi zawartymi przede wszystkim w encyklice Humanae Vitae oraz w innych, współczesnych dokumentach Magisterium Kościoła. Zrozumienie i rozwijanie myśli „odpowiedzialnego macierzyństwa i ojcostwa” daje wielu małżonkom nadzieję na godziwe i skuteczne leczenie ich niepłodności z poszanowaniem ich niezbywalnej godności w wyłącznym przekazywaniu nowego życia jako owocu ich w pełni ludzkiej, wiernej, wyłącznej i płodnej miłości.
- PozycjaTeologia kapłaństwa w ujęciu integralnym. Podstawy biblijne(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Szczurek, Jan DanielKryzys kapłaństwa w Kościele katolickim skłania do poszukiwania środków zaradczych. Publikacja daje podstawy biblijne do całościowego (integralnego) ujęcia kapłaństwa inspirowanego myślą teologiczną Jeana Galota SJ, które pozwala zrozumieć źródła kryzysu. W badaniach zastosowano analizę porównawczą interpretacji odpowiednich tekstów biblijnych przedstawionych przez Galota z interpretacjami proponowanymi przez najnowsze komentarze biblijne. Wynika z niej aktualność jego sposobu pojmowania kapłaństwa w ogóle, kapłaństwa Chrystusa oraz kapłaństwa Jego uczniów (kapłaństwa służebnego lub hierarchicznego oraz kapłaństwa powszechnego lub wspólnego). Ujęcie integralne, oprócz podstaw biblijnych, obejmuje także naukę Kościoła na temat kapłaństwa, główne ujęcia teologiczne oraz teologię sakramentu święceń, których prezentacja jest planowana w kolejnych publikacjach.
- PozycjaPosłanie (missio) Jezusa w chrystologi i Hansa Ursa von Balthasara i Josepha Ratzingera(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Dziemska, Iwona; Wysocka, MajaNiniejsza praca poświęcona jest zagadnieniu misji w chrystologii Hansa Ursa von Balthasara i Josepha Ratzingera, a dokładniej mówiąc w Trylogii Balthasara i Trylogii „Jezus z Nazaretu” Ratzingera.
- PozycjaEucharystia. Obecność – hodie – uczestnictwo(Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2021) Sielepin, AdelajdaEucharystia przeżywana i rozumiana w jej bogatej wieloaspektowości może być dla nas bliska jako komunia, obecność, pojednanie, miłość, ofiara, pokój, uczta, braterska wspólnota czy antycypacja Nieba. Wspólny mianownik stanowi przede wszystkim wymiar soteriologiczny. Celem niniejszego studium jest przybliżenie Eucharystii od różnych stron, by wykazać jej bogaty i integralny charakter. Wśród wielu ujęć, jako najistotniejsze wyłaniają się trzy, zaczerpnięte z encykliki Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia: obecność, ofiara i uczta. Papież uznał je za najbardziej pojemne, bo w nich zawierają się inne bardziej szczegółowe aspekty. Są to niejako słowa-klucze i filary teologii Eucharystii.